Riskettan i Stockholm är obligatorisk

Riskettan i Stockholm är obligatorisk när du ska ta körkort. Du får information kring vilka risker och distraktionsfaktorer som finns för dig som förare.

När du ska ta körkort finns det två riskutbildningar du måste genomföra. De är obligatoriska för alla som ska ta körkort. När du genomför riskettan i Stockholm får du bland annat information om vilka riskfaktorer det finns när du kör bil. Visste du till exempel att trötthet kan vara lika farligt som rattfylleri?

Riskettan är som sagt obligatorisk och är giltig i fem år. Det innebär att du behöver ta ditt körkort inom fem år från kurstillfället, annars behöver du ta riskettan igen. Utbildningen tar cirka tre timmar och är för många en riktig ögonöppnare. Ni kommer bland annat att gå igenom vilka distraktioner du som förare kan stöta på.

Riskettan minskar risken för olyckor

Att ha körkort innebär inte bara att du kan köra bil, utan också att du har koll på lagar och regler. Det innebär också att du kan ta informerade beslut gällande säkerhet. När du tar riskettan i Stockholm får du information om hur du kan hålla dig själv och dina medtrafikanter säkra. Kunskap är makt, brukar man ju säga, och det gäller även i trafiken.

Olika grupper löper olika stor risk för olyckor i trafiken. När du vet statistiken för just din grupp kan du vara extra försiktig och ta bättre beslut. Forskning visar till exempel att unga män oftare påverkas av sina passagerare, speciellt om passagerarna också är unga män. Med den kunskapen i bakhuvudet kan du undvika att bli påverkad och därmed minska risken för olyckor.