Välja rätt tvättprogram

Rengöringen av en bil handlar inte bara om att göra den snyggare. Det är också en garanti för att bilen ska hålla längre och må bra överlag. Det är därför viktigt att tvätta bilen regelbundet.

Vid en biltvätt börjar man oftast med att spola av bilen. Det görs för att få bort all smuts och för att undvika att repa bilens lack när man går vidare till mer polerande moment. För att avlägsna oljor och drivmedelsrester behövs ett lösningsmedel. Det är även anledningen till att man inte rekommenderar att tvätta sin bil hemma. Vid en biltvätt samlas farliga vätskor upp och renas innan de släpps ut i naturen. Hemmatvättning leder istället till att allt spolas ner i marken.

Användningen av vax

Vax som används vid en biltvätt ger bilen en glans och fungerar som ett smuts- och vattenavvisande medel. Det gör att det dröjer längre innan bilen behöver tvättas igen. Genom att använda en underspolning kan man få hela bilens underrede rent. Det är den delen av bilen som är mest utsatt för rost.